Questions 1

در زیر سعی شده به سوالاتی پاسخ داده شود که هنگام شروع کار با رزین برای افراد پیش می آید. نا گفته نماند که منظور از رزین در اینجا بیشتر رزین پلی استر و رزین اپوکسی است که گسترده ترین میزان استفاده را در بین رزین ها دارند.

 

 • آیا رزین خطرناک است؟

اگر نکات ایمنی مثل استفاده از دستکش، عینک، ماسک مناسب و تهویه به درستی رعایت شوند هیچگونه خطری نخواهند داشت.

 • آیا با رزین میتوان در منزل کار کرد؟

بعضی از رزین ها مانند رزین پلی استر به دلیل بوی نسبتاً تند و زننده ای که دارند بهتر است در محیط بسته و کوچک مثل اتاق های خانه استفاده نشوند ولی بعضی از رزین ها مانند رزین اپوکسی که یکی از سالم ترین و بی خطرترین رزین ها است و هیچ بویی هم ندارد را میتوان و البته باز هم با رعایت نکات ایمنی، در منزل استفاده کرد.

 • رزین چگونه سفت و خشک میشود؟

هر رزینی خشک کن یا همان هاردنر مخصوص به خود را دارد که پس ار ترکیب میزان درست آن با رزین باعث ایجاد واکنش شیمیایی و خشک شدن رزین میشود. میزان ترکیب خشک کن با رزین بر روی بسته بندی آن درج شده در غیر اینصورت باید از فروشنده سوال شود.

 • زمان خشک شدن رزین چقدر است؟

با توجه به دمای محیط و شرایط آب و هوایی این میزان متغیر است. در صورتی که هوا گرم باشد و دما از ۲۰ درجه سانتیگراد کمتر نباشد، رزین پلی استر نهایتاً بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه و رزین اپوکسی حدود ۱۰ ساعت زمان نیاز دارد تا خشک شود و البته در صورتیکه میزان خشک کن نیز به درستی ترکیب شده باشد.

 • آیا رزین مخلوط شده را میتوان نگهداری و بعداً استفاده کرد؟

در صورتی که فقط رنگ یا پرکننده اضافه شده باشد میتوان نهایتاً تا یک هفته نگهداری کرد ولی بیشتر از این زمان کیفیت مواد پایین خواهد آمد، اما در صورتی که خشک کن یا هاردنر را به رزین اضافه کنید باید آن را در همان زمان استفاده کنید.

 • آیا همه رزین ها به یک روش و به یک میزان مخلوط میشوند؟

خیر، هر رزینی خشک کن مخصوص به خود را دارد که علاوه بر نوع خشک کن میزان مخلوط کردنشان با رزین هم متفاوت است و همچنین روش هم زدن آن ها هم با هم فرق میکند که با توجه به نوع رزینی که استفاده میکنید باید طرز کار با آن را هم بیاموزید.

 • آیا میتوان رزین ها را با هم مخلوط کرد؟

در صورتی که از یک نوع و از یک کارخانه باشند، ممکن است بتوان این کار را کرد در غیر این صورت امکان پذیر نیست.

 • آیا برای تعیین میزان مواد میتوان بدون اندازه گیری و به صورت چشمی این کار را کرد؟

همیشه بهتر است که به وسیله ترازو یا سایر وسایل اندازه گیری، میزان مواد را مشخص و با یکدیگر مخلوط کرد. زمانی میتوان از وسایل ساده و غیر مدرج استفاده کرد که میزان گنجایش ظرف را بدانیم و یا تجربه بسیار زیادی در این زمینه داشته باشیم.

 • اگر رزین با خشک کن مخلوط شود و در قالب ریخته شود ولی پس از زمان تعیین شده کاملاً خشک نشود یا چسبناک بماند، چقدر باید انتظار کشید؟

متاسفانه دیگر به درستی خشک نخواهد شد و احتمالاً چسبناک خواهد ماند.

 • میتوان برای زودتر خشک شدن رزین از اجاق فر استفاده کرد؟

بله، بیشتر رزین ها در دمای بالای ۱۵۰درجه سانتیگراد سریعتر خشک می شوند. در صورت استفاده از فر باید محل کار تهویه مناسبی داشته باشد و همچنین دیگر نباید از آن اجاق برای پخت غذا استفاده کرد.

 • رزین را با چه چیزی میتوان رنگ کرد؟

اگر قرار است رنگ داخل رزین اضافه شود نباید رنگی باشد که پایه آب باشد. میتوان از پودر رنگ، جوهر رنگ و خمیر رنگ های پایه رزین استفاده کرد و همچنین مقدار استفاده آنها در رزین هم نباید به قدری باشد که خاصیت رزین را تغییر دهد. در صورتی که قرار است فقط سطح بیرونی رزین و پس از تولید قطعه رنگ شود میتوان از رنگ هایی مثل روغنی، فوری و جوهر استفاده کرد. البته از رنگ اکریلیک هم میتوان استفاده کرد به شرط اینکه پس از خشک شدن یک لایه محافظ هم روی آن اجرا شود.

 • آیا از قالب های سیلیکونی کیک و شکلات موجود در بازار میتوان برای رزین هم استفاده کرد؟

از بعضی از آنها که کیفیت مناسبی دارند میتوان استفاده کرد ولی نباید برای تهیه کیک و شکلات یا هر نوع محصول غذایی دیگر دوباره استفاده شوند.

 

[bws_google_captcha]